queenjordan queenjordan
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

-a convenience store sells two brandsof orange juicebrand a contains 8 fluid ounces and costs $1.28 brand b contains 12 fluid ounces and costs 1.68 what is the difference in cost in dollors per fluid ounces between the twobrands of juice

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
Brand a is $0.16 for every one fluid ounce.
Brand b is $0.14 for every one fluid ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Can x-2 ever be less than 0? Why or why not?
if the slope is 26.5° what is the rise per meter
what is .08 divided by .0094
how did manifest destiny affect both the settlement and the ultimate annexation of texas and oregon?
Cen you tell me what is osculate 1. rigid 2. ugly 3. reply 4. kiss
Find the additive inverse of each number 1.) 3-7i 2.) -2 + i
Which equation will have the same solution as 3(2x-1)+4x=13?
A savings account accrues interest at a rate of 3.0% yearly. If someone opens an account with $2,500, how much money would the account have after 5 years?
Cen you tell me what is heinous 1. diverse; various 2. a kind or type 3. disagreeable 4. horrible; terrible
i have a few problems on combining like terms please help:1)   12r-8-122)      n-10+9n-3      3)    -4x-10x4) -r-10r