ajaneorth1312 ajaneorth1312
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store Sam purchased 3 pounds of apples. If the apples were priced at 4 pounds for $7.00 how much did he pay for his apples

Respuesta :

princechimezirim096
princechimezirim096 princechimezirim096
  • 22-04-2022

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

here,

4pounds off apple cost $7

3 pounds of apple will cost 3×7/4= 21/4=$5.25

Answer Link

Otras preguntas

7.7 is what percent of 16? round to the nearest hundredth?
Please help me if you are good at Spanish please and thank you
Please answer this question correctly please
Help will give brainliest
what or who has caused Chillingsworth rise to a symbolic figure of evil
What is the exponential regression equation that fits these data? X Y -4 6.01 -3. 6.03 -2. 6.12 -1 6.38 0 8 1 12 2 13 3 36 4 88
In 200 years an asteroid will destroy Florida. Our only chance to stop the destruction is to launch a missile today to intercept the asteroid. Assume that the n
You bought a Nissan Xterra for $25,000. The car depreciates at a rate of 6.5% per year. After how many years will the car be worth $16,703.58? 5
A culture of bacteria has an initial population of 860 bacteria and doubles every 9 hours. Using the formula P_t = P_0\cdot 2^{\frac{t}{d}}P t ​ =P 0 ​ ⋅2 d t ​
HELP! THIS IS DUE TODAY, AND I WILL MARK BRAINLEST!!!!