jua4nj0 jua4nj0
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

a dozen oranges cost 12 pesos so how much do 60 oranges cost

Respuesta :

mauverandol mauverandol
  • 22-04-2022
Find out how much one orange costs (the unit rate:

12 / 12 = 1
Therefore one orange is one pesos

So 60 x 1 = 60

60 oranges costs 60 pesos
Answer Link

Otras preguntas

What were the two main reasons Spain sent expeditions to the Americas?
The Universal Law of Gravity states that the force of gravity acts between all objects. Nonetheless, you never feel that the fridge in your kitchen pulls you to
Name the important city through which the Prime Meridian passes through.
Why have stone tools survived the best ?
difference between epidermis and cork?
What is the major difference between a solution and an ordinary mixture?
what skills do strong academic writers possess
if x=at^3 and y=bt^2 then find dy/dx
Define unit of electric work (JOULE) in relation to quantity of charge and potential difference.
whats the name of HOCl AND HClO?