aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

ATP synthase is a) both an enzyme that makes ATP and a channel protein, and helps hydrogen ions cross the thylakoid membrane. b) both an enzyme that makes ATP a
is it possible to have congruent angles created by complementary angles
what did the loyalist believe in
If a number is added to the numerator of 4/9 and twice as much is subtracted from the denominator, the result is -9. Find the number
Stalin’s Five-Year Plan was supposed to a. liberate the working class. b. increase manufacturing. c. complete rearmament. d. rebuild war damages.
Explain why a solution can have many solutes, but only one solvent.
Factorise x^2+6x-7 ?? Help please
if a golf ball and bowling ball are moving and both have the same kinetic energy. Which one moving faster? If they move at the same speed, which one has more ki
evaluate the importance of the microscope to biology
What is the difference between meiosis and mitosis?