cdstewart667 cdstewart667
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

oliver bought 7 bags of candy each bags cost 1.50 i need help step buy step

Respuesta :

clarkmar003
clarkmar003 clarkmar003
  • 25-04-2022

oliver bought 7 bags of candy each bags cost 1.50  

Answer-$10.50

Answer Link
chloegcarter20
chloegcarter20 chloegcarter20
  • 25-04-2022

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

you take 1.50 and times it by how many bags there are so 7

1.50×7=10.5

Answer Link

Otras preguntas

Imagine that you want to present an argument for banning single-use plastic bottles in schools. Write your claim in both informal and formal language.(2 points)
Look at the equation below a=7b If b=5, what is a?
Can someone help me with this question
50 points! Please help due soon. Random answers will be reported
SOMEONE PLS HELP FAST!!! how did conflicting viewpoints influence the development of U.S. government?
Consider the sequence: 89, 82, 75, 68, ... What is the 12th term in the sequence? A. 4 B. 8 C. 12 D. 20
HELP PLEASE !!!! what is the relationship between the journalism environment during the gilded age and today?
how much would the titanic’s classes cost? (ex. second class,first class etc..) then and now?- please help-
If he divides his land into square fields that are 1/2 mile long and 1/2 mile wide , how many fields will he have??
A family on vacation travels 360 miles in 8 hours. At this rate, how many miles did they travel in the first 6 hours? 270 miles B 320 miles 770 miles 110 miles