10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
what is 0.000702 in scientific notation.
Why are the irish famous for drinking?
How do amoebas obtain food?
Iliada went to Minewaska state park one day this summer. All of the people at the park were either either hiking or bike riding. There are 178 more hikers than
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
if 9^x-9^x-1=24, then find the value of (6x)^x
if 9^x-9^x-1=24, then find the value of (6x)^x
Why are the irish famous for drinking?
How do amoebas obtain food?