docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

What causes upwelling? A. The Coriolis effect B. Earth's rotation C. Longshore currents D. Wind
the length of the hypotenuse of an isoceles right triangle whose leg is one unit
Which wavelength of light is capable of penetrating the dust of a nebula?
Which best describes how unenumerated rights differ from procedural and substantive rights?
The net of an isosceles triangular prism is shown. What is the surface area, in square units, of the triangular prism? Three rectangles are shown, one below the
What can you infer about Capulet from the following line? CAPULET Ha! let me see her: out, alas! she's cold: Her blood is settled, and her joints are stiff; Li
What kinetic energy must alpha particles have in order to make contact with a mercury nucleus?
one-third of a number is 2 more than one-fifth of the same number
Fifty-five percent of the applications received for a particular credit card are accepted. among the next twelve applications, what is the probability tha
Wetlands have limited freshwater. True or False?