haroldjohnson24 haroldjohnson24
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

Respuesta :

lillyannav5189
lillyannav5189 lillyannav5189
  • 26-05-2022

Answer:

15 lbs of onions.

Step-by-step explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

Answer Link

Otras preguntas

1. Define the Industrial Revolution and explain how and why America's Industrial Revolution was unusual. 2. Explain what it means that railroads are "transforma
Question 15(Multiple Choice Worth 1 points) (03.03 LC) PLS HELP PLS HELP Given the exponential function f(x) = 16(0.75)*, classify the function as exponenti
Can you guys tell me metaphors on the poem Hill we climb PLS
**EXTRA POINTS** The point H(-1,-6) is translated 2 units up. Find the coordinates of the resulting point H’?
(PLS HELP ITS EASY) which of the following is a solution to the system of equations shown below? 1 x=10 and y=21. 2x+3y=83 2 x=7 and y=23. y=2x+9 3 x= -4 and y=
Which country had the strongest claim to the Pacific Northwest or “Oregon country” in your opinion
1 oscillations parallel to direction of wave
A container in the shape of a rectangular prism holds 297 1/4 cubic inches of dirt. Its base has an area of 20 1/2 square inches. What is the height, in inches,
What is one thing that you think that Joe Biden should work on as our new President, that would make your life (or our country) a better place?
Mick usually...... his dog in the afternoon. A is walking B walk C walks