shreeya4125 shreeya4125
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada

Sylvia bought 4 bananas for 50 cents each and 1 apple for 80 cents. Write a numerical expression to represent this situation and then find the total cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-07-2022

Answer: 280

Step-by-step explanation:

50 cents for each banana so: 4* 50= 200

200+80

Answer is 280

Answer Link

Otras preguntas

East Germany was communist, while West Germany was _____.
Why wasn't Kenny friends with LJ anymore
a tsunami can occur when there is vertical movement at a fault under...?
A founding population of lizards arrives on an island. Which type of isolation would most likely result in this population becoming a new species? temporal geog
Plz I need help with some Maths?
what is the percent of increase from 50 to 90
f(x) =2x-5 and g(x) =x+52 find f(g(x)
estimate the product of 51 and 48
The friction that prevents an object from moving when a force is applied is ________ friction.
Solve each linear system. Verify each solution by substituting the coordinates of your solution into both equations. x-y=8 and x+2y=2