notcarlos859 notcarlos859
  • 24-06-2022
  • Mathematics
contestada


A pound of chocolate costs 6 dollars. John buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that John pays.
0-0 2
Question 29
XS ?

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 24-06-2022

Answer:

c=6p

Step-by-step explanation:

you multiply

6 dollars per pound by p pounds

pounds cancel out and you are left with dollars

that is the cost

Answer Link

Otras preguntas

I need a sentence for the word stealthily
what terrible chice faces percy when he decides to use the pearls ld you have
What effect did Dr. Martin Luther King, Jr., have on the growth of the civil rights movement?
What is the value of b?
Similies in THE book mrs. Frisby and the rats of nimh
me. Phillips ordered 56 pizzas for a school fundraiser. of the pizzas ordered, 2/7 of them were pepperoni, 19 were cheese, and the rest were veggie pizzas. what
You have been cleaning diesel dispensers for 35 minutes. You have completed 6 dispensers. How many minutes has it taken you to clean 1 dispenser?* 6.83 5.22 5.
Write a sentence with the word hypocritical
The scale of a model train is 1 inch to 13.5 feet. One of the cars of the model train is 5 inches long. What is the length, in feet, of the actual train car?
how long is a term for a us senate