gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 14.9 pounds of bananas at a price of $2.36 per pound?

Respuesta :

destanycrowder123 destanycrowder123
  • 23-08-2022

Answer: 35.164

Step-by-step explanation:

2.36 x 14.9

Answer Link
Skandar
Skandar Skandar
  • 23-08-2022

It tells us that each pound of plantain costs $2.36.

So we must:There is Multiplying the pounds of bananas, by the price of each pound; then

14.9 × $2,36 = 35.164

Therefore, a person could pay for 14.9 pounds of bananas, for a total of $35,164.

Skandar

Answer Link

Otras preguntas

Are the two triangle similar? Pls halp really not good at maths
How can teens demonstrate good physical fitness to their families?
A parabola has a vertex at (3, 1) and goes through the point (2, -1). Explain how you would write the equation of the parabola given this information. Then desc
is this linear or non-linear??
An eagle is soaring at an altitude of 20 feet. A killer whale is swimming at an altitude of -15 feet. What is the distance between the two animals?
explain why the emperors shouldnt have killed jesus
the sum of 8 and a number
Change 125 mm into centimetres
what is the number of solutions for 6 - 4r + 4r = 7
Use the coordinates of the labeled point to find the point-slope equation of the line. (0,3),(2,-1)