iminmyroom
iminmyroom iminmyroom
  • 24-08-2022
  • Mathematics
contestada

Autumn buys eggs and apples at the store.
She pays a total of $34.14.
She pays a total of $5.76 for the eggs.
She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.

Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bag of apples costs.

Respuesta :

ixzmadi
ixzmadi ixzmadi
  • 24-08-2022

Answer:

[tex]\frac{(5.76-34.14)}{6}[/tex]

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Earned value: How is it calculated? What does the measurement tell you?
I need help can anyone help me plz I will make brainliest for correct answers
In an investigation designed to determine the effect of the amount of water on plant growth, two groups of equal-sized bean plants of the same species were grow
Write 5.4 as a mixed number and as an improper fraction. Write your answer in simplest form.
Answer please easy math it’s not b I know that
show your work answer:v/7= 8
12 customers entered a store over the course of 2 minutes. At what rate were the customers entering the store in minutes per customer?
Prove that when 2 lines intersect each other ,then the vertically opposite angles formed are equal.plz help fast​
When the atmosphere of a planet holds in heat
Tienes quince Anos. What would be the subject pronoun?