AMOURRxKALAYAH AMOURRxKALAYAH
  • 21-09-2022
  • Mathematics
contestada

A contractor purchases 6 dozen pairs of padded work gloves for ​$85.68. He incorrectly calculates the unit price as ​$14.28 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

Respuesta :

ccam04moore ccam04moore
  • 21-09-2022
The unit price would be $1.19
Answer Link

Otras preguntas

What are you doing? I'm here! OK!
Help pls! First correct answer will get brainliest and all guesses WILL be reported!!
helppppppppppppppppppppppppppppp
A doll's house is 1/8 the size of a real house. The length of the doll's house is 1.5m. How long is the real house?
Alguien quiere ser mi amiga o amigo hablemos es español plisss
Which of the following is a characteristic of unicellular organisms?
in huckle berry finn the judge tries to reform Huck's father. what is the point of this? what is twain trying to suggest or do?
what is the poem title that mr.keating intoduces himself with​
What method best describes the rhetoric John F Kennedy uses in his speech to convince people that Germany is undergoing a revolutionary moment? A. an analogy of
If s = p^2 divided by q, find the value of s when p = -4 and q = 8.