vm770557 vm770557
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

A 40-lob bag of dog food is $32.99, and a 24-lb
bag is $15.99. How many pounds is a better buy?

Respuesta :

SikeBrehh
SikeBrehh SikeBrehh
  • 22-09-2022

Answer:

The 40-lb bag.

Step-by-step explanation:

A 40-lb bag cost $0.80 per pound while the 24-lb bag cost $1.37 per pound.

Answer Link
BadBunny02 BadBunny02
  • 22-09-2022

Answer: A 24 Ib Bag

Step-by-step explanation:

A 40 Ib bag of dog food price= $32.99

Per Ib costs = 32.99/40 = $ 0.82475

A 24 Ib bag of dog food price= $15.99

Per Ib costs = 15.99/24 = $ 0.66625

Better to buy a 24 Ib bag

Answer Link

Otras preguntas

.MOV' extension refers usually to what kind of file?
when it is winter in europe, what season is it in asia and why?
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
4x-5y=20 find the slope
At 10a.m. Juan leaves the city traveling north at 60 mi/hr. One hour later mel leaves the city traveling south at 50 mi/hr. At what time will they be 830 miles
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
Please solve equations by completing square
Solve for x. 10x^2=29x-21 does anyone know this
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively