moomoo2077 moomoo2077
  • 21-10-2022
  • Business
contestada

pederson company reported the following: manufacturing costs $150,000 units manufactured 5,000 units sold 4,700 units sold for $75 per unit beginning inventory 100 units what is the manufacturing cost for the ending finished goods inventory?

Respuesta :

Otras preguntas

why is it important to observe an individuals reactions when communicating with them
Ho do I make 96/3 in simplest form what my answer
Four gallons of paint cost $49.44. Which equation can be used to find c, the cost per gallon?
5 hundreds x 10= hundreds =
Determine the number of terms in the expression 6+3x
to have batting averages over 0.500, how may hits in 45 times at bat would Raul and Karen need?
The water in a pool evaporates at a rate of 16 gallons per week. What integer represents the change in the number of gallons of water in the pool after 24 weeks
Write an original sentence in which you use the conjunction but to join an independent clause to a phrase.
Foggy is to clear as vague it's to
wheelchair ramps for access to public buildings are allowed a maximum of one inch of vertical increase for every one foot of horizontal distance. Would a ramp