RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please answer quick don’t send fake links that don’t work I really don’t understand this question and I only have two minutes to answer it.
Please help I’ll mark you as brainliest if correct
Jaxon deposits $600 in an account that earns 2.5% simple interest. Emily deposits $600 in an account that earns 5% interest compounded annually. Who has more mo
Someone smart please help me with these two questions
PLEASE HELP - (I'll mark brainliest)
rlly ez and fast urgent pls help and ty
Someone plz help giving brainliest if someone else answers
1. From 1992 to 2007 the average home price increased by 8% per year. In 1992 Anita Bath bought a house for $187,000. What was it worth in 2007?
CAN SOMEONE HELP ME,I COULD NOT INCLUDE A SCREENSHOT. Find the range for each set of data. 41,114,101,129,49,6,22,80,and 76
What’s one thing you are looking forward to right now? Explain.