MyleeP559561 MyleeP559561
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Laura needs summer blouses. She bought 1 blouseand 2 sweaters. How much did she spend? Did shebuy clothes that matched her summer needs?

Respuesta :

JameQ337470 JameQ337470
  • 25-10-2022

Given:-

Cost of blouse is $27.50

Cost of sweater is $34.99

To find the cost if laura bought :-

So since laura bought one blouse and two sweaters, we get

[tex]27.50+2(34.99)=97.48[/tex]

So the cost is $97.48 and she bought the cloths of her summer needs.

Answer Link

Otras preguntas

A spreadsheet program is a computerized version of
In a recent survey, three out of every five students said they would prefer going to a water park for the class trip. If 105 students were surveyed, how many ca
A flower who is heterozygous for flower position mates with a flower that is heterozygous for flower position
About how many irish immigrated to america to escape the terrible potato famine of the 1840s in ireland?
I don't know how to do these 2
All of the following are equivalent except _____. A:5 over 4. B:1.25. C:12.5%. D:125%.
What event did martin luther king, jr. use to ignite interest in civil rights?
Luna mixes 3/4 cup of orange juice with 3/8 cup of cranberry juice. She gives 5/8 cup of the juice to Mags.How much is left in Luna’s glass?
What’s the midpoint.....?!!!??!!!
Choose the term that best describes the underlined part of the sentence. Tony realize that Maria was not going to show up. A independent clause B adjective clau