Respuesta :

If two litters of soda cost $2.50;

Then, a dollar would buy;

[tex]\begin{gathered} =\frac{2}{2.5}\text{litres of soda} \\ =0.80\text{ litres of soda} \end{gathered}[/tex]

Otras preguntas