JasiahS346208 JasiahS346208
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 2-gallon container of laundry detergent for $23.36. or 17-cup container of laundry detergent for $20.06

Respuesta :

DimitriusO215918 DimitriusO215918
  • 25-10-2022

we gotta know the conversion between cups and gallons

We know

1 cup (US) = 0.0625 gallons

So, 2 gallon would be 2/0.0625 = 32 cups

So, the problem in cups is:

32 cups = $23.36

17 cups = $20.06

Definitely 32 cups for 23.36 is better buy

2 gallons for $23.36 is the better buy

Note:

23.36/32 = $0.73 per cup

20.06/17 = $1.18 per cup

Answer Link

Otras preguntas

Let g(x) = 3x + 2 and f(x) = (x-2)/3. Find the value of g(f(2)). Let g(x) = 3x + 2 and f(x) = (x - 2)/3. Find the value of g(g(0)).
Solve rx = 30 for x. Question 2 options: x = 30/r x = 30r x = 30 - r x = 30 + r
Does this have a negative slope c=30-6d
Will upvote!! Plz help! Math ;; Let a, b, and c be positive numbers such that ab= 2, bc= 4, and ac=8. What is the value of abc
Solve for X: 5x-2=10
Choose the correct sentence in the list below: Question 3 options: a) I heard Charlie say that he was "head over heels in love". b) I heard Charlie say "that
Can you help me to do part C and part D, please thank you!
Science Expierment: Can anybody tell me a science expierment i can do for my sciencw expierment it has to be based on...Soild,Liquid,GasExample: You can put kit
help me in geometry, I'm in Dire need of help
How might having night blindness affect a person's activities?