ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

When connected to a 120 V outlet, a light bulb consumed a power of 50.4 watts. What is the current flowing through it?
How many 3/4 ups are there in 9 cups
Why does ice stay on top of oceans of sinking to the bottom ?
HELP PLEASE ASAP PLEASE HELP PLEASE ASAP HELP ME PLEASE HELP HELP PLEASE PLEASE HELP HELP
if (7,b) is a point on the graph of y=3x +7, what is b?
HURRY HURRY !!! Why does Grendel fled from meadhall?
A company sells tents in two styles, shown below. The sides and floor of each tent are made of nylon. Which tent requires less nylon to manufacture? Use 3.14 f
The 'oil embargo' prohibited the manufacture of fuel efficient vehicles. import of foreign oil into Saudi Arabia. oil to be sold to countries supporting Israel,
fill in the table of value of the equation y = x + 2 x = -5 , 0 ,3 find the value of y=
a ecosystem is ______ if it can continue to function over long periods of time