Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP Which best describes the impact that the Haitian Slave Revolt had on European countries? The resulting Haitian Revolution signaled the beginn
Select the sentence that has the adjectives in the correct order. A- Tyler owns a brown, stunning, old, large dog named Clayton. B- Tyler owns a large, stunning
What is the cube root of 512m12n15 Could anyone plz help me?
•How do glaciers shape Earth’s surface? HELP QUICK ANSWE FOR 11 POINTS
The variable z is directly proportional to x, and inversely proportional to y. When x is 16 and y is 5, z has the value 16. What is the value of z when x= 21,
How to constructed a square polygon
Pedro owns 5 7/10 acres of farmland. He grows beets on 1/8 of the land. On how many acres of land does Pedro grow beets?
What is one of the responsibilities of the Food and Drug Administration (FDA)? A. to educate the public about epidemics B. to regulate pharmaceutical advertis
An impromptu speech, by definition, is a speech with limited preparation. Traditionally, you are given a topic at the time of the speech and allowed a few minut
How would you answer this math geometric question