christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

which of types of gases trap heat within the earth's atmosphere, contributing to a gradual but persistent global warning pattern? _______ gasses trap heat withi
For every 3 cans of vegetables purchased, you get 1 free can. Tessie went home with 32 cans of vegetables. How many cans did she have to pay for?
What are the intervals in a minor chord
Which situation is most likely to have a constant rate of change? A. The number of bottles of orange juice in a grocery store compared with the day of the m
The result of the investiture controversy between pope Gregory VII and emperor Henry IV was
how do I do this question 4x-2=6
A student has four sticks of wood that measure 12 inches, 15 inches,18 inches and 30 inches can the student use three of these to make a right triangle with a h
What is the molarity of a solution if you take 12.0 grams of ca(no3)2 and mix it with 0.105 l of water?
Which of the following phrases from the text most strongly supports the answer to Question 7? A. “The moan from the assembled crowd, however, suggested that man
What is the speed of light (f = 5.09 × 10 14 Hz) in ethyl alcohol?