Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

What did the Federalists want the Constitution to provide?
Which gases enters ocean water from organisms that photosynthesize? A. carbon B. nitrogen C. hydrogen D. oxygen
how to write 6, 007,200 in expanded form
What land is considered to be Palestine?
what does Eckles find on his boot at the end of the story a sound of thunder
the length of a rectangle is 4 cm more than the width and the perimeter is at least 48cm. what are the smallest possibleĀ dimensions for the rectangle?
0.00000000001 convert number to scientific notation
explain what motivates Beowulf to travel across the sea to help Hrothgar?
Who brought the south Dakota vs dole case to the Supreme Court and why?
the sum of two consecutive integers is less than 83. find the pair of integers with the greatest sum.