Seudónimo Seudónimo
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

Raisins cost $.97 per pound Michael bought $15.52 worth of raisins how many pounds of raisins did you buy

Respuesta :

cupcakesorinkles14
cupcakesorinkles14 cupcakesorinkles14
  • 22-03-2017
You would divide 0.97 / 15.52 = 0.0625 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

Each triangle weighs 2.5 pounds,each circle weighs 3 pounds, and x represents the weight of each square. Select all equations that represent the hanger.
Write an algorithm and draw flowchart to print 30 terms in the following sequence 1,-2,3,-4,5,-6,7,-8,...........................upto 30 terms.
help me plz....................................................................
The cells of the leaf of the grape plant are able to make sugars which are then transported to the grapes. Describe the process by which sugars are made in a le
Simplify. Use the distributive property and combining like terms to simplify each expression. 7. 5x + 2(x – 3),
The following table shows the salary of 7 people in an office last year. Name Income Andy £9500 Bevan £25000 Cheryl £13250 Deva £72000 Elliott £12750 Frankie £2
tor. Factor each expression. 2x + 8​
“The Word of God must be Read and Heard with Diligence that so you may arrive to the Knowledge that is needful for you.”This quote is by a New England Puritan.T
As a result of President Jackson's veto of its charter, the Bank of the United States
Which of the following is true of French rule in North America? A. It ended with the capture of Quebec. B. It was strengthened by the Quebec Act. C. It ended