Seudónimo Seudónimo
  • 23-03-2017
  • Mathematics
contestada

I really need help I'm not good with this

I really need help Im not good with this class=

Respuesta :

sr1999
sr1999 sr1999
  • 23-03-2017
Hi! To be able to solve questions such as these, you only have to divide the price by its quantity. 

1) Brand A: $13.98 for 177 fl oz
[tex]\frac{13.98}{177} [/tex] = $0.08 per fl oz

2) Brand B: $19.98 for 225 fl oz
[tex]\frac{19.98}{225} [/tex] = $0.09 per fl oz

Davis should select Brand A since it's cheaper per fl oz.
Answer Link

Otras preguntas

why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
please explain how to solve this  On Monday,it took Helen 3 hours to do  a page of science homework exercises.The next day she did the same number of exercises
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini