Kehang
Kehang Kehang
  • 22-04-2017
  • Mathematics
contestada

help people this is tough for me

help people this is tough for me class=

Respuesta :

PHDFlopper
PHDFlopper PHDFlopper
  • 22-04-2017
36/6 is 6
2 to the power of 2 is 4
6 times 4 is 24
Answer Link
MiamiMomof2 MiamiMomof2
  • 22-04-2017
You divide (36 divided by 6) first which is 6 and the multiply the two to the power of two which is i believe four . Then what you do is multiply 6 by four and you get 1.5
Answer Link

Otras preguntas

A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?$2.48 per ounce$0.250 per o
why is the louisiana purchase treaty an important document in the study of manifest destiny
How would the War Powers Act have impacted President Truman's initial ability to deploy US soldiers into the Korean War?
How was the process of industrialization in the United States similar to or different from how it occurred in Britain?
You have diving lessons every fifth day and swimming lessons every third day.today you have both lessons. In how many days will you have both lessons on the sam
Is 24/6 only a rational number
How did flooding rivers contribute to the beginning of farming communities?
Is 24/6 only a rational number
If the width of something is 5m and the perimeter is 22m, what is the length and area
A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?$2.48 per ounce$0.250 per o