Jaelynn11
Jaelynn11 Jaelynn11
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

Ixl is a pain so I really need help please

Ixl is a pain so I really need help please class=

Respuesta :

nizatoledo1999 nizatoledo1999
  • 25-04-2017
divide the price by 2 and you will get the price unit
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-04-2017
A unit rate(called a unit price here) is a rate that compares to things. A common example that you probably know is miles per hour (emphasis on the "per").

We need to find the cost for each towel. The cost for 2 towels is $6.48. To find the amount of money per towel, divide 6.48 by 2.

6.48/2=$3.24 per towel

:)
Answer Link

Otras preguntas

What is the expected colorimetric result from the negative control in your assay?
According to craik and tulving, how do we process verbal information best? select one:
Filtering is a barrier to effective communication. filtering takes place when ________.
Among chinese adults, one is considered highly intelligent if he or she possesses ____.
The eukaryotic cell cycle is controlled at several points; which of these statements is not true?
What changed Jamestown from"hell on earth" to boomtown
What was the average areo of ocean with at least 15% of sea icew?
What is the relationship between cell size and the movement of materials into and out of cells?
Write the balanced net ionic equation for the reaction between mno4- and fe2+
what type of relationship do you think douglass had with his former owners family