tr0pical tr0pical
  • 26-04-2017
  • Mathematics
contestada

I need help with solving real world problems with the whole and perceng

I need help with solving real world problems with the whole and perceng class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-04-2017
 divide the price of the olive oil by the volume of the olive oil to find the price per ounce.  5.88/25oz=0.2352 dollars/ounce.  Then you have to multiply the volume of the bottle by .60 to find what 60% of the volume is.
 0.60x25=15 ounces.  since in the first two weeks she used 15 ounces which has a price of 0.2352 dollars/ounce you have to multiply 15 by 0.2352 which equals 3.528 dollars.
Answer Link

Otras preguntas

In Mexico, what does the term ‘mestizo' mean?
2. ASHI standards require a home inspector to identify and describe the type of structure and materials of construction before A. evaluating each system. B. e
Colin has a collection of 120 comic books. Fifty-four of the comic books were damaged in a flood. What percent of the comic books were damaged? [ ] %
which african kingdom was not conquered during "the scramble for africa"
1/8% as a decimal and fraction
Why was revisionist socialism more powerful in Western Europe than in Eastern Europe?
what was the new type of warfare used by Germany against Poland
What is 2/3 multiplied by 4?
at the party 3/5 of girls had brown hair if 12 girls did not have brown hair, how many girls were at the party
On a map of Alabama, one inch is equivalent to 100 miles. If the distance between two towns is 0.5 inches on the map, what is the actual distance between the to