chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Which expression has a solution of 36, if p = 4? 7p 8p 9p 10p
a nitrogen atom has 7 electrons. to what level are it's electrons found
Choisis au moins trois activités de la liste: applaudir, avoir faim, danser, dîner au restaurant, aller en vacances, étudier, faire des fautes, faire une visite
what does the sepal of the flower do.
Can you draw a model for 3(2x5)
write an equation in slope intercept form that passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation (4,2) ; x=-3
Plz help me get the answer ASAP
What are the electrons capable of Sharing accepting or donating called?
In what stage of meiosis would chiasma most likely be observed?
Four bakers used the following amounts of flour and sugar in their favorite cake recipe. Which bakers use the same flour to sugar ratio? Select all that apply.