elijahM elijahM
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

Joe went to the grocery store with $10 in his pocket. He wants to purchase as many 12-packs of soda as he can. One 12-pack costs $2.80. How many can he buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2017
he can buy 3 packs of 12
Answer Link
IAmNoScholar
IAmNoScholar IAmNoScholar
  • 21-05-2017
He can only buy three 12-packs of soda. $2.80 * 3 = $8.40. If you were to buy another one it would be $11.20. So you the answer is three.
Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer for number 2?
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
Structure and carries out a function most similar to which structure in a human? lung brain ovary heart
In act II of Hamlet, what does the queen believe caused Hamlet to go insane? A. the death of his father B. the attack of Fortinbras C. Ophelia's suicide D. the
which of the following is typically not included in a budget ? A. groceries B. candy C.housing D. gasoline
Evaluate 3^2 + 5 x 4 - 6/3
could you please show your work
"he loves you less who together with you loves something which he does not love for your sake."
Write a paragraph on the topic ,,leisure is the time for doing something useful”.
____and___ are the two major techniques involved in green computing. //help \\