Seudónimo Seudónimo
  • 22-05-2017
  • Mathematics
contestada

The 3 pound melon cost $1.44. What was the cost per pound?

The 3 pound melon cost 144 What was the cost per pound class=

Respuesta :

skylerdurham
skylerdurham skylerdurham
  • 22-05-2017
The price per pound would be 48 cents, or .48
Answer Link
alexgigi
alexgigi alexgigi
  • 22-05-2017
Divide 1.44 and 3. and u would find the value of each pound
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a listed provision in any of the treaties with Tribal Nations? Select the best answer choice. A)Friendship and military alliances
What's 2/34 simplified
In 1668, Francesco Redi conducted an experiment with jars of meat. This experiment was noteworthy because it _____.
I just need opinions from various people. The following passage that I attached is called "Picking Strawberries: Could You Do It? - Flo Ota De Lange". My questi
Which enzyme is responsible for facilitating the hydrogen bonding between nucleotides in a new DNA molecule?
Which genotype belongs to an offspring that is homozygous recessive for both traits?
Which best describes the purpose of the Electoral College in the United States? chooses the winner of an election if the popular vote is disputed reduces the nu
. In a famous speech, William Jennings Bryan A. refused to be allied with the so-called "silverists." B. declared his staunch support of the gold standard. C. r
how does the water get to the leaves in the tops of the tallest trees against the force of gravity?
Which best describes the purpose of the Electoral College in the United States? chooses the winner of an election if the popular vote is disputed reduces the nu