shallapop
shallapop shallapop
  • 23-05-2017
  • Mathematics
contestada

Callie spends $36 on fabric. Each yard costs $3. How much fabric does Callie buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2017
So you divide 36 by 3 and get 12. Therefore, Callie bought 12 yards of fabric
Answer Link
zeusrox17
zeusrox17 zeusrox17
  • 23-05-2017
To find the answer you must divide 36 by 3 which equals 12$
Hope this helps and please enjoy Brainly! If you liked my answer and got the question right please name my answer "Brainliest" Thank you - ZeusROX
Answer Link

Otras preguntas

What were the major arguments in the declaration of independence?
Females don’t digest alcohol as quickly as male, so they are affected more easily than males
how do I alive this equation x-2/5==8/5
2/x-14=3/4x solve for x
How did the delegates to the constitutional convention balance competing interests?
You are confronted by a phosphorus atom. this atom has 15 protons and 17 neutrons. how many electrons does it have
The laws of electrostatics predict that protons will
Emily brought $35 to the fair. at the fair, she spent $16 on ride tickets and she also bought lunch. she had $7 when she left the fair. how much did emily spend
A baseball team played 177 complete games last season. They had 33 fewer wins than losses. How many games did the team win
Why does the federal government make grants in aid to the states why are grants in aid controversial?