mahalagoosey
mahalagoosey mahalagoosey
  • 24-05-2017
  • Mathematics
contestada

An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $1.45

Respuesta :

omvr
omvr omvr
  • 24-05-2017
To find the unit rate you do

$1.39/8 oz.=.17

Then, you multiply the unit rate by the ounces

.17 * 14 oz. = $2.43
Answer Link
angelinareid4
angelinareid4 angelinareid4
  • 28-05-2021

Answer:

An 8-oz bottle of ketchup costs $1.39. If the unit rate stays the same, how much should a 14-oz bottle cost? $0.79 $2.43 $2.78 $1.45

$2.43

Answer Link

Otras preguntas

Describe the importance of the narrator in understanding the thoughts of Father Wolf
which statement desribes why the system has two solutions y=6x^2+1 and x^2+4​A. each graph has one y-intercept, which is a solution B.Each graph has one vertex,
Can someone help me with this asap
5/8 + n + 7/8 t+ 1/4 = 3/4
Please help me! What are the six elements to focus on when listening to music?
List the Five Stages of Grief and Loss. Give a personal example or short made up scenario for each stage, showing how grief and loss can be experienced.
What are the steps to solve the quadratic equation x^2+4x-6=0
Calling walk distance 15 miles in 6 hours work out average speed.
What is the main difference between a capitalist society like the US and socialist society like Canada?
can you help meI need help on 5 and 6​