dc4341493 dc4341493
  • 25-05-2017
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 6 apples for $2.75. Jerry wants to buy 1 more apple at the same unit price. How many cents will he pay?

Respuesta :

nitenurse nitenurse
  • 25-05-2017
2.75 divided by 6=.4583333333333.  So if you round up to the closest cent it would cost 64 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Puritans typically formed which type of community?
What is $9 ; 10 percent increase
How did the Dutch extract raw materials from their colonies in the East Indies?
organisms are classified as insects based on their
What is 340 pages; 20 percent decrease
The phospholipid molecule has two parts, the polar end and the bipolar end. True or False?
These nations have large supplies of petroleum. BahrainIsraelJordanLibyaSaudi ArabiaUnited Arab Emirates
.What structures might be found on the underside of fern leaves? seeds pollen spores
A cats catnip toy is on sale for 10% off the regular price of $3.30. find the sale Price
Why would the British care if there were French troops in America?