smithavery9583 smithavery9583
  • 21-06-2017
  • Business
contestada

Hair combs were selling at a special price of 2 for $3.50. how many combs could you purchase for $12.25?

Respuesta :

jared325
jared325 jared325
  • 21-06-2017
You can buy 7 Combes with $12.25

If 2 comes equals 3.5 than 4 comes equals 7$ then 6 comes equals 10.5

8 comes would cost too much so you take 3.5 and divide it by 2 to get 1.75 which can go into 12.25. Therefore u can buy 7 comes
Answer Link

Otras preguntas

Bananas cost $1.05 a pound at the market. If Conner bought 3.4 pounds, what was the total cost?
What's the definition of enlightenment?
Max's Market sells 6 eggs for £1.86.Groceries Galore sells 8 eggs for £2.56.Fancy Foodstuffs sells 12 eggs for £3.48.Which shop's price per egg is better?​
I need help with #1 Please help!!
1.0 x 10^-5 o 1.0 x 10^5
Mis padres ____ ayer. (venir)​
what is the distance rounded to the nearest tenth between the points (2 -2) and (6 3)
if a car travels 1/100 of a kilometer each second, how many kilometers does it travel per hour
PLEASE HELP ME THIS IS URGENT!!! True or False 5. One reason that Ancient Egyptians built pyramid tombs was to protect dead pharaohs’ bodies from heat and dust
hello!!! i am trying to learn french, and i do not especially wanna pay for apps, does anybody know any basic, everyday phrases? thank you!!! also if you put an