aileenzerr3318 aileenzerr3318
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 3 dozen muffins from a baker for $48. Find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins.

Respuesta :

SamuelS
SamuelS SamuelS
  • 21-06-2017
we will say that d = 1 dozen. and y = cost

we know that 3 dozen is 48. so
3d = 48.

to get the cost of 1d, we have to get the 3 to change into a 1. the only way to do this is to divide 3 by 3. if we divided the left side by 3 we must also do the right so:
3d = 48
1d = 16

so 1 dozen = 16

to change 3d into 9d we have to multiply by 3. we again have to do this to both sides. so:
3d = 48
9d = 144
Answer Link

Otras preguntas

Monica is mixing some custom-colored paint for her house. The color she wants requires 3∕4 ounce of blue dye and 2∕3 of an ounce of pink dye mixed with each gal
Match each structure to the shape that indicates it in the diagram.
Defin major domains of AI??koii h ​
what was the pearl harbor attack in the simplest way explained
How many grams are in 7.50 moles of Hg?
A transaction against a consumer's normal buying behavior can be used to do which of the following? A) Create promotional campaigns B) Detect fraudulent credit
HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!
Carlos took seven years to pay off his loan by making identical quarterly payments. the loan had a principal of $22,375 and 5.49% interest, compounded quarterly
100 POINTS Find the area bounded by the curves x = 2y2 and x = 1 – y. Your work must include an integral in one variable.
ASAP ASAP THANK YOU BRAINLIEST FASTEST ANSWER (due tomorrow) : Health assignment on drugs, (found in song lyrics, tv, etc.)