Seudónimo Seudónimo
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the pan cost per quart?

Respuesta :

Falconer
Falconer Falconer
  • 21-06-2017
6 dollars, since gallons have 4 quarts. 24 divided by 4=6
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so divide $24 by 4 and you will get $6.

Answer Link

Otras preguntas

(2-3i)*(3+4i) perform following operations
What changes in employment relationships are likely to occur as the population ages
4. One of the offices at the company was being repainted. Riley’s father challenged him to figure out how many quarts of paint would be needed. The dimensions o
a group consisted of 2 girls for every boy. 24 girls joined the group. there are now 5 girls for every boy. how many boys are in the group
The phospholipid molecule has two parts, the polar end and the bipolar end. True or False?
write the fraction 216/360 using the smallest whole numbers
Find the area of each shape by decomposing it into smaller shapes, and combining their area.
which European nation controlled Florida in 1803
The subunits of a cell function independently. True or False?
What is this number in expanded form? 8.21