Antonia1
Antonia1
22-04-2015
Mathematics
contestada
1kg costs £1.28. what is the cost of 250g
Respuesta :
iGreen
iGreen
23-04-2015
First, convert 1 kg to g.
1 kg = 1000 g
So 1000 g = 1.28
Set up a proportion:
1000/1.28 = 250/x
Cross multiply:
1000x = 320
Divide 1000 to both sides:
x = 0.32
So 250g costs £0.32
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 23+ )
Otras preguntas
When using enzyme-based products, water should not exceed: a) 90°F b) 100°F c) 110°F d) 120°F
Con 6 palillos se puede construir solamente un rectángulo. ¿Cuántos rectángulos se pueden construir con 12 palillos?
Paper (PART 1: CHAPTER 6): Why does Margo think that Orlando is a paper town filled with paper people living paper lives, never having cared about anything that
What was the time span of the book of Second Kings.a. Approximately 550-540 BCb. Approximately 586-538 BCc. Approximately 960-560 BCd. Approximately 721-586 BC
It is much easier today to find and trade in collectibles than it was in prior years. Which one of the following is primarily the reason for this?a. The prolife
Shooting some frames overexposed, some frames underexposed, and one at the metered exposure is called... a) Bracketing b) Burst mode c) HDR photography d) Time-
explain the role of election commission in the registration andrecognition of political parties in india.
what type of pain would you administer an opioid agonist-antagonists for?
Saul Alinsky advocated ALL of the following methods EXCEPT:A. Use of protests and boycottsB. Use of marches and rent strikesC. Developing rural plansD. Disrupti
What did Adnan do to Christina after his trial? Why? a) He thanked her for her support b) He avoided her c) He blamed her d) He apologized to her for his behavi