robinjaiemccray3299 robinjaiemccray3299
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

If 3.5 pounds of potatoes cost $3.29, how much would one pound cost?


A. $0.21

B. $0.94

C. $0.99

D. $1.10

Respuesta :

ginonamouov0hto
ginonamouov0hto ginonamouov0hto
  • 23-08-2017
3.29 divided by 3.5 equals .94 so the answer would be B.$0.94
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the number of sides a polygon can have to form a regular tessellation?
Please Help!!! (Picture shown)
How do I find the Greatest common factor??
It is false that no jailhouse informants are people who can be trusted. Therefore, some jailhouse informants are not people who can be trusted.
What are some famous examples of rebellions causing significant change?
A model airplane is flying horizontally due north at 44 ​mi/hr when it encounters a horizontal crosswind blowing east at 44 ​mi/hr and a downdraft blowing verti
How do you get the answer to 81/27x6-2
x + 20 is greater than 4x -1
When you are finding mode, if two numbers appear the same amount of times, do you choose the greater number or not?
What is the official format for MLA citing and in-text citation?