kklovesyouforev kklovesyouforev
  • 25-08-2017
  • Mathematics
contestada

If you buy 5 pounds of meat for $12.40 and use 8 ounces a day. What is they cost per meal?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 25-08-2017
there are 16oz in 1lb, how many ounces are there in 5lbs?

well, is just 16 added 5 times or 80oz

so, you're buying 80oz of meat for $12.40

how much is the cost of each ounce of meat?   12.40/80 or 0.155

about 15 cents and a half.

and you use 8oz a day, how much is 8oz?  well, just 0.155 added 8 times, or 0.155 * 8, which is 1.24, a buck and 24cents.
Answer Link
lola69
lola69 lola69
  • 25-08-2017
80oz of meat for 12.40
Answer Link

Otras preguntas

if a function has a positive rate of change, what happens to y as x increases?
2. In 1979 Iraqis participated in democracy for the first time. True False
Where within the DNA molecule is the genetic code?
Qué tiempo hacía cuando te levantaste? Llovía/ Llovió) mucho cuando me levanté.
Every central bank has one primary responsibility what is the primary responsibility of central banks A. Preventing recession B. Determining tax rates C. Mana
Which of the following best represents an elevation of 0 feet
COLECCIÓN PRIMAVERA-VERANO Acaba de salir la moda de primavera-verano. Viene en muchos colores y es muy cómoda. Ya no tenemos que decidir entre estar cómodos y
Which statement best describes a mil
find the greatest common factor of 30g4h3 and 42g4h2
Match each Employee Handbook term with its description.