bryanacervantes bryanacervantes
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

a gallon of chocolate milk sells for $3.14. a snack-size bottle of chocolate milk sells for 3 cents per ounce. which is a better buy?

Respuesta :

nayeliquintaniownhzm
nayeliquintaniownhzm nayeliquintaniownhzm
  • 22-09-2017
A snack-size bottle of chocolate milk is better because it cost less.
Answer Link
josesmile2749 josesmile2749
  • 22-09-2017
the gallon becuase there are 128 ounces in a gallon 3 ×128= 384
Answer Link

Otras preguntas

The price of gas at one station is $2.15 per gallon. which expression represents the cost of n gallons of gas?A: 2.15+nB: 2.15/nC: 2.15nD: n/2.15
What's the main reason New England had villages rather then cities
What was the name of the first political party in the united states? pol 201 week 4?
According to this property, x + 0 = x. Commutative Associative Distributive Identity Inverse
PLEASE help me!!!! And show me how you got the answer please! I hate geometry
Solve open parentheses square root of 7 close parentheses to the 6 x power = 49x−6.
Which enzymes are used by genetic engineers to cut the circular chromosome of bacteria into smaller segments? A. Construction B. Primer C. Residual D. Restrict
She has lived in this city her whole life. She can speak two languages. She can sing an opera. She knows how to fix a TV. But she doesn’t know which subway tra
Write two 3-letter words that each have a value of exactly 20 starting by a=1, b=2, and c=3. Example, Amir has a value of 40.
Which step in the scientific method involves using your senses to gather quantitative or qualitative data? Question 1 options: Hypothesis Prediction Conclusion