Jesse and three friends buy snacks for a hike. They buy trail mix for $5.42, apples for $2.55, and granola bars for $3.39. If the four friends split the cost of the snacks equally, how much should each friend pay?

Respuesta :

$2.84
Add $5.42, $2.55, and $3.39 together then divide by 4 (how many people in total there are) and you will get $2.84

Answer:

$2.84 is your answer