jamincris7
jamincris7 jamincris7
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Help Needed.

Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one
pound?

Respuesta :

jimmyallenmitch
jimmyallenmitch jimmyallenmitch
  • 22-09-2017
0.86 a pound. Divide 5.59 by 6.5
Answer Link
BakaFTW
BakaFTW BakaFTW
  • 22-09-2017
so you wanna basically divide 5.59 by 6 1/2 too give you .86 for each pound.
Answer Link

Otras preguntas

7 out of 10 students got full marks on their test. Calculate the angle you would use in a pie chart
divide 500 in a ratio of 3:7
In which part of the body is glycogen stored?
Christine baked a pumpkin pie. She ate 1/6 of the pie. Her brother ate 1/3 of it , and gave the left overs to his friends . What fraction of the pie did he gave
Relationship A has a greater rate than Relationship B. The table represents Relationship B. Which equation could represent Relationship A? Choose all answers th
how does differentiation lead to tissues and organs in a developing organism
6x+15y=-45 6x+5y=-35
what is the unit rate in dollars per hour if u have 1/2 hour equals $1.25?
what is the value of w in the equation 1/2w+7=2w-2
what happens to an Atom when it gains two electrons