arlenegomes10
arlenegomes10 arlenegomes10
  • 24-09-2015
  • Mathematics
contestada

NEED HELP!!!!!!! Back and front plzzzz

NEED HELP Back and front plzzzz class=
NEED HELP Back and front plzzzz class=

Respuesta :

KeaneNR KeaneNR
  • 24-09-2015
1.)By dividing the given costs per pound (6÷9, or 12÷18) you will get the answer of 1.5. This means it is $1.50 per pound.
2.)If you buy 9 pounds of tomatoes at a $1.50 a pound, you have to multiply to find out how much you get. 9×1.5=13.5
They paid $13.50
3.) To find how many pounds you can buy for $19.50, you have to divide 19.5÷1.5 and you will get 13 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

what was the vice president of john adams
How was Anti-Semitism used against Jews from Germans ?
Determine the mean and variance of the random variable with the following probability mass function. f(x) = (125/31)(1/5)^x ........ x = 1,2,3 LAST QUESTION
-4x - 24 = 8 Please help & explain how you got to the answer
Clara has some sweets. if she packs them in groups of 5, she will have 3 extra sweets. if she packs them in groups of 8, she will have 7 extra sweets. what is t
A change in the properties of matter where chemical bonds are broken and new bonds are formed is a.) a chemical change b.) a physical change c.) an ionic c
Two sides of a triangle have lengths 9 and 14 which inequalities describe the value that possible lengths for the third dide
find the surface area of the following net.
What is (1.8*10 to the power of 9)*(6.7*10 to the power of twelve) written in scientific notation?
Write (-3+3i)^3 in trigonometric form