desi5 desi5
  • 25-09-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 12 pounds into $5.79

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 25-09-2015

12 pounds / $5.79 = 2.072 pounds per dollar (rounded)

$5.79 / 12 pounds = 48.25 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

How many tenths are equal to 2.4
Which verb agrees with its subject? A heard of elephants _____coming our way! a. were b. are c. have been d. was
Why do tissues team up to form organs
Check photo PLEASE! 20 points
which of these flaws does Ulysses reveal while leaving the island after the Cyclops?
why do farmers put ammonium nitrate on their farmland?
What's 1/8 as a fraction
186% of what is 56.73
Other names for hexagon
Explain how you can tell, without computing, whether the quotient 1/2÷6 is greater than 1 or less than 1.