sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

How many whole numbers less than 500 can be formed using the digits 1,2, 4, and 5
NASA decides to put a 128 kg satellite into orbit over the planet Venus because they want to take pictures. The satellite is 37,000,000 m above the surface of v
How do I round 35.26 to the nearest whole number
The word percent (%) means " divided by _________?"
whats is an equivalent expression to the picture below.
How do contact forces such as friction differ from gravitational and magnetic forces?
Which statement best describes the formation of an intrusive igneous rock? Here are the choices: A.Magma solidifies slowly, resulting in a coarse-grained textur
Which equation to solve the problemIt takes Zane m minutes to clean his room.  This is 35 minutes more that the 22 minutes it takes to walk the dog.  How long d
log3 27=3x+6 solve this please
Why does a compass point to the east or west of true north in different locations?