hayleehowardoyapzm hayleehowardoyapzm
  • 23-10-2017
  • Mathematics
contestada

what is the vost of apple juice per ounce 16 ounces cost $3.20

Respuesta :

cherylmaef
cherylmaef cherylmaef
  • 24-10-2017
cost/ ounce

16 ounce           $1                 16 ounce
_________ × _________ = __________ ≈ 19 ¢ per ounce 
$ 3.20              100 ¢              320 
Answer Link

Otras preguntas

In the beginning of the article, The author mentions how bones and musclus work together. What are some everyday function that are carried by this interaction?
I need help I’m failing
A 2009 study found that over 80% of campus sexual assaults involved alcohol.​ a. True b. False
A student hears a police siren. What would change the frequency that the student hears? Check all that apply. if the student walked toward the police car if the
Which statement best defines a communist government?
How did Africans and Asians resist western expansion
1. Which line from Percy Shelley's "Ode to the West Wind" most directly describes a contrast to the subject of the work? a. "...Yellow, and black, and pale, an
what is the main type of energy used to help convert rocks into metamorphic rocks in the rock cycle?
10 Person A buys 6 granola bars and 4 cups of yogurt for $10.50. Person B buys 4 granola bars and 8 cups of yogurt for $11. Find the cost of each item.
Consider a ball falling toward earth. why is the momentum of the ball not conserved? in what system that includes the falling ball is the momentum conserved? "