marlaarbogast
marlaarbogast marlaarbogast
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffe for $11.82. What was the cost per pound?

Respuesta :

kiwichipmunks
kiwichipmunks kiwichipmunks
  • 25-10-2017
11.82 divided by 1.2=9.85
Answer Link
babypusheen168oycoip
babypusheen168oycoip babypusheen168oycoip
  • 25-10-2017
1) $11.82 for 1.2 pounds
2) 11.82 divided by 1.2 
3) 11.82/1.2
4) $9.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

CAN ANYONE HELP ME! WILL GIVE OUT BRAINLIEST!!
Resistor R1 and R2 are connected in parallel to an emf source that has negligible internal resistance. What happens to the current through R1 when the third res
Which statement best describes the claim made in the excerpt? Declaration of Independence A. Facts must be presented that the King is unjust to prove the case a
30.379944, -84.292603
The cost of a cell phone bill (C) increases when the number of text messages (T) increases. Write the correct equation for this scenario, and solve for the cost
how to calculate square root 1.4 without calculator
What is the value of $\sqrt{36 \times \sqrt{16}}$?
what are the property of electrons​
what is the point slope equation of a line with a slope 4 of a that contains the point (6, -2)?
what were the reasons why 1943 was such a devastating year for the axis germans