princessmalia3ozqzeh
princessmalia3ozqzeh princessmalia3ozqzeh
  • 21-11-2017
  • Mathematics
contestada

each gallon of gravy cost $5.25 and I need 1.2 gallons for dinner

Respuesta :

Topmadworld
Topmadworld Topmadworld
  • 21-11-2017
Hey there,
1 gallon = $5.25
1.2 gallon= $5.25 x 1.2
               = $6.30
Thus, 1.2 gallons is $6.30.

Hope this helps :))

~Top
Answer Link

Otras preguntas

Factorise: -1x^2y^2+x^4-2y^4
In the sentence You may have an apple or an orange but you can't have both . Where would the commas be ?
True or false. Thomas Edison created the light bulb?
2x=160, can you help me with this, and show steps?
2x=160, can you help me with this, and show steps?
Yellow light has a longer wavelength than green light. Which color of light has the higher frequency?
Solve the linear system1).5x + 4y = 16 y = -16 2). 3x + 6y = 15 -2x + 3y = -3 3). 7y = -14x + 42 7y = 14 x + 14
Mr. Walton ordered 12 pizzas for the art class celebrattion. one fourth of the pizzas had only mushrooms. how many of the pizzas had only mushrroms?
What is the diameter of a sphere with a volume of 288 pi? Also can you show me the work
If x² - y² = 55, and x - y = 11, then y =