Bananas cost $0.54 per pound and grapes cost $1.28 per pound. Leanne bought 2.6 pounds of bananas and 3.1 pounds of grapes. How much did she pay for the bananas and grapes?

Respuesta :

$0.54 x 2.6 =$1.404 
$1.28 x 3.1=$
3.968 
$1.404 rounds to $1.40
$3.968 rounds to $4
$4 = $ 1.40 = $5.40 
:)